[07-06-2022]
В образците от астероида Рюгу са открити над 20 аминокиселини
Японските учени в рамките на изследване на образците от астероида Рюгу са открили над 20 различни аминокиселини , влизащи в състава на белтъците. По иформация от японският вестник The Asahi, това може да стане потвърждение на теорията за космическият произход на материалите съставящи основата на живота на Земята.
Отбелязва се , че специалистите от JAXA са успели да отделят от пробите - изолевцин, валин , глицин и глутаминова киселина. Смята се , че аминокиселините са били в изобилие на Земята в началния период , но не са успели да оцелеят в периода когато Земяа е била покрита с магма.
До сега също са откривани аминокиселини в метеорити намирани на Земята. Но тъй като тези фрагменти са контактирали с земната повърхност и въздух , не се изключва възможноста аминокиселините да са попаднали на тях след падането им на Земята. Взетите от Рюгу проби може да станат потвърждение на теорията , че аминокиселините са били донесени на Земята от метеорити , прелитащи над планетата в периода на нейното изстиване.
На 5 декември 2022 'Хаябуса-2' спусна към Земята капсулата с образците от астероида Рюгу, завършвайки по този начин шестгодишната експедиция към това космическо тяло. В рамките на предварителния анализ бе установено , че в част от чзърната праха от астероида има голямо количество вода, съденинения на въглерод и водород , а също така различни водни минерали , такива като карбонати. Тяхното присъствие говори за това ,че този астероид е съхранил в себе си първичната материя на Слънчевата система в не променен вид.
Диаметърът на астероида Рюгу , който пресича орбитите на Земята и Марс е около 900м. Той се отнася към клас С - най-разпространените и най-изучените в момента . В такива астероиди има голямо количество въглерод. Освен това на повърхноста на такива тела може да се открият частици вода , което , както предполагат учените , моце да помогне в разкриването на тайните на разпространението на живота във Вселената.
Сондата след спускането на капсулата направи маневра за отклоняване от Земята и пое курс в нова експедиция към астероида 1998 KY26 който е с диаметър само 30м. Очаква се , през юли 2031 'Хаябуса-2' да направи 'кацане' на неговата повърхност и да вземе образци от там .