Messenger успешно преживя изпепеляващатата жега на Слънцето за втори път.

Космическата сонда Messenger , завърши вторият си 'горещ етап' от работа на орбита около Мркурий и реализира трета корекция на орбитата.

Mars
МКС
Луна
Меркурий
Спътници
Сатурн
Юпитер
[13-09-2011] Messenger успешно преживя изпепеляващатата жега на Слънцето за втори път.
Космическата сонда Messenger , завърши вторият си 'горещ етап' от работа на орбита около Мркурий и реализира трета корекция на орбитата.

В рамкиет на мисията , която е с продължителност една година, Messenger излезе невредим от втория от 4 те горещи периоди.
Първият горещ период започна на 9 август и продължи около месец. През това време , Messenger се приближи до Меркурий и периодически работеше на дневната странана планетата. Термо щита на апарата се награваше до 350 градуса по Целзий и операторите периодически изключваха слънчевите батерии и ги обраъщаха ребром към Слънцето, за да се избегне прегряване и повреда в главният източник на енергия на апарата.
Вторият горещ период продължи от 20 август до 29 август , а орбитата на сондата позволяваше , периодически да се 'крие' в сянката на планетата. Въпреки това , през тъмните периоди , с продължителност 35 мин , на Messenger се налагаше да превключва от слънчевите батерии на акумулатори и да изключва част от научното оборудване. По думи на операторите на сондата , управлението на Messenger , прилича на шофиране на автомобил по сложно трасе с големи температурни разлики всеки 12 часа. Поради това надежноста на сложната система за електрозахранване , при работата близко до Меркурий, предизвикваше най-големи опасения на инженерите от НАСА.
Но въпреки възникналите проблеми с управлението на системите на спътника , учените са успели точно да настроят приборите на сондата и да получат непрекъснат поток от данни от Messenger. При това , акумулатора на сондата е в отличнои състояние , което позволява да се използват два допълнителни инструмента за непрекъснати наблюдения в периода на изключване на слънчевите батерии. По този начин , в допълнение към гама-спектрометъра , в продължение на целия горещ период са работели и нутронния спектрометър и магнитометъра.
След втория горещ период , Messenger е направил корекция на орбитата от височина 470 до 200 км. Това е третата от 5 те планирани корекции.
[R&D.CNews]прочетена[5320] коментари[5]
Виж Коментарите
Абонирай се
Links