"Касини" е видял 'фонтани' от мехурчета в моретата на Титан

Новите снимки на моретата на Титан , направени от сондата Касини през февруари тази година, указват на наличие на гигантски 'фонтани' от мехурчета от азот във въглеводородните морета на този спътник на Сатурн, по информация от Лабораторията по реактивно движение на НАСА.

Mars
МКС
Луна
Меркурий
Спътници
Сатурн
Юпитер
[16-03-2017] "Касини" е видял 'фонтани' от мехурчета в моретата на Титан
Новите снимки на моретата на Титан , направени от сондата Касини през февруари тази година, указват на наличие на гигантски 'фонтани' от мехурчета от азот във въглеводородните морета на този спътник на Сатурн, по информация от Лабораторията по реактивно движение на НАСА.

"Наши колеги са сметнали , до колко добре се разтваря азота във въглеводородите и са показали , че мехурчетата от този газ може действително да възникват в моретата на Титан и трябва да се срещат по често от колкото си мислехме досега. Всичко изглежда така , все едно езерата и моретата на Титан 'дишат' азот. Когато се охлаждат , те поемат азот, все едно го вдишват, а при затопляне - го отделят 'издишват' " разкзва Майкъл Маласка от Лабораторията по реактивно движеие.
До момента Титан е единственото известно в Слънчевата система , освен Земята , небесно тяло , с водоеми на повърхноста . За 12 годни работа на орбита около Сатурн , сондата на НАСА Касини и спускаемият модул Хюйгенс са открили десетки езера , реки и даже морета на Титан , а също така загадъчни времени острови , переиодически изчезващи и поевяващи се на повърхноста на моретата.
Точният хим състава на тези езера , предположително запълнени с въглеводороди , бе не ясен до миналата година, когато учените за първи път оцениха съдържанието на Лигея, едно от най-големите морета на Титан , използвайки радара на 'Касини'. Течноста там се оказа че е метан , дъното е покрито с екзотическа слуз от азотни съединения , а бреговете представляват въглеводородни блата.
Маласка и неговите колеги са разкрили още една крайно необичайна особеност на тези водоеми , изучавайки данните събрани от 'Касини ' по време на предпоследното прелитане покрай Титан , което се състоя в средата на февруари 2017.
Тези данни са разкрили странно нещо - оказва се че ,частите метан , етан и ред други вещества силно варира от място на място . Тези вариации , според Меласка , указват на крайно екзотическата природа на структурите , които до сега се смятаха за острови.
Според последните хипотези на планетолозите от НАСА , тези образувания не са суша , а са гигантски фонтани мехурчета от дълбините на моретата на Титан , които възникват в тези точки , където метанът се смесва с етана в резултат на падането на дъждове или топенето на етанов лед на дъното.
В такива условия , както са показали експериментите на физиците в лабораторен аналог на моретата на Титан , молекулите на азота рязко губят способноста си да се разтварят в сместа метан - етан , и в резултат на това те се отделят от течноста и се превръщат в мехурчета.
И по този начин , благодарение на дъждовете на Титан и циклите на времето , в неговите водоеми фактически може постоянно да възникват такива фонтани от мехурчета , които бързо ще се издигат към повърхноста и ще образуват цели полета от подобни мехурчета , много от които по всяка вероятност е зафиксирала сондата 'Касини' по време на предишни прелитания покрай Титан.
[РИА Новости]прочетена[3607] коментари[0]
Виж Коментарите
Абонирай се
Links