[18-09-2015]
Индия планира да изведе в космоса своята първа обсерватория в края на септември
Индийската организация за космически изследване ISRO планира да изведе в космоса през последните дни от септеври , първата в историята си космическа обсерватория Astrosat, която ще изучава дълбините на космоса едновременно в пет диапозона .
Тази сонда , както са разказали за журналистите представители от ISRO , се разработва от почти 20 години - идеата за обсерватория , едновремено изследваща космоса в няколко диапазона се е появила в ISRO през 1996г. Първоначално Astrosat трябваше да полети в космоса през 2007 , но сглобяването на сондата няколко пъте бе забавено поради недостатъчно финансиране.
Освен Индия в проекта участват Канадското космическо агентство , чиито специалисти са участвали в създаването на ултравиолетовият телескоп UVIT , който е установен на оборда на обсерваторията , а също така учени от британският Лейчестерски университет. Окончателната стойност на проекта , по оценки на ISRO са около 45 млн долара.
Главна цел на Astrosat, както смятат индийските астрофици сега , ще бъде наблюдаването на двойни ренгенови звезди , чиято природа засега остава не достатъчно изучена от астрономите.Както се надяват учените , едновременоото наблюдение на такива обекти в оптическия , ренгеновия и ултравиолетовия диапазони ще помогне да се разбере , как разположените в тях черни дупки поглъщат материя и как се държи тяхната 'храна' , така нареченият диск на акреция .
Ако позволи времето , стартът на Astrosat е запланиран за 28 септември от космодрума Шрихарикота . Заедно с обсерваторията в космоса ще бъдат изведени и четири микроспътници LEMUR от системата CubeSat, съзададени от компанията Spire Global за наблюдаване на морските съдове , тяхната идентификация и проследяване на активноста на браконерите.
Ако стартът премине успешно и обсерваторията премине всички проверки , то специалистите от ISRO планират тя да работи поне пет години на орбита.