[19-01-2017]
Станцията Касини е направила снимки на малката луна Дафнис, от системата на Сатурн
Сондата Касини е изпратила снимки на Дафнис - малка луна на Сатурн , която се намира в между пръстените и създава гигантски вълни покрай себе си.
Пръстените на Сатурн , както се смята днес ,са възникнали в резултат на разрушаването в близост до него на зародиша на друга планета. Този зародиш се е оказал прекалено близо до Сатурн и е бил разрушен от приливните сили на множество по дребни парчета . Голяма част от тях са били притеглени от Сатурн и неговият най-голям спътник Титан, а останалите са образували пръстените.
Вътре в пръстените ,учените неотдавна откриха две нови луни Пан и Дафнис. Пан - се наимира в така нареченият процеп Енке вътре във външния пръстен А, и за първи път е заснет от 'Касини' през 2005, Дафнис - се наимра в процепа Килер във същия пръстен. Двете луни 'дирижират' движението на материята в пръстена А, пускайки своеобразни 'вълни' , които пътешестват по цялата дължина на пръстените и заставяйки ги да се изкривяват и 'клатят'
И Дафнис и Пан забележимо се отличават по форма от всичкиостанали над педесет луни на Сатурн , които приличат на сфери или картоф , а на 'летяща чиния' или заострено от двете страни зърно пшеница. Двата спътника играят важна роля на своеобразни прахусмукачки , изсмукващи чстиците прах и друга материя , попадаща в процепите Енке и Килер и ги натрупват на своите екватори.
"Касини" , в понеделник прелетя за седми пореден път през пръстените на Сатурн направи снимки на Дафнис от близко разстояние . На тях може да се видят вълните , които възбникват в пръстена А поради гравитационнот взаимодействие. Снимките , както се надяват учените ще помогнат да се уточни масата на спътника и да се разбере , как такива луни влияят на поведението на материята в пръстените и как бързо я поглъщат.
Междупланетната станция Касини , която работи в космоса почти 20 г , в края на ноември 2016 премина в последната фаза от своя 'живот'
В рамите на този етап , сондата направи ред орбитални маневри , благодарение на които премина необичайно близо покрай повърхноста на Титан , смени траекторията си и прелтя през пръстените на Сатурн вече седем пъти.
"Касини" ще прелети за осми път през пръстените на Сатурн в петък около 5:30 наше време .По време на това прелитане, сондата ще направи снимки на 'полумесеца' Сатурн , осветен от Слънцето , а също така снимки на спътниците Янус и Епитемея, ще се опита да заснеме северно полярно сияние на северния полюс на Сатурн и да изучи хим състава на материята на пръстена F. Следващо прелитане през пръстените е запланитано за 23 януари в около 19:00 наше време.