НАСА: кацането на апарата 'Curiosity' може да стане на 'сляпо'

По информация от BBC, кацането на новият марсиански апарат 'Curiosity' на НАСА , запланирано за 6 август , може да премине на 'сляпо' и специалистите да нямат оперативни данни за това , как именно се е приземил апарата.

Mars
МКС
Луна
Меркурий
Спътници
Сатурн
Юпитер
[19-07-2012] НАСА: кацането на апарата 'Curiosity' може да стане на 'сляпо'
По информация от BBC, кацането на новият марсиански апарат 'Curiosity' на НАСА , запланирано за 6 август , може да премине на 'сляпо' и специалистите да нямат оперативни данни за това , как именно се е приземил апарата.

Работата е в това , че 'Curiosity' трябва да предава технически данни за кацането през орбиталният апарат 'Одисей' , но той има технически проблеми в момента и не може да предава данни към Земята.
По информация от НАСА , ако центъра за управление не успее в следващите три седмици да промести 'Одисей' на по удобна орбита , то сигнала от борда на 'Curiosity' може да бъде загубен точно в тези минути , когато ще се решава неговата съдба. Това никак няма да повлияе на самият процес на спиране , снижаване и кацане , който се контролира от бордовите компютри на апарата. Но се планираше , телемтриата от борда на апарата да се приема от орбиталната сонда 'Одисей' и да се ретранслира на Земята в продължение на 7 те минути от кацането .
Експертите казват , че цикъла на снижаване и кацане на 'Curiosity' - това е най-опасният момент от полета , тъй като в този момент на апарата предстои буквално за броени минути да направи ред сложни манипулации и меко да кацне на Марс. Приближавайки се до Марс , на 6 август , апарата по команда на бордовите компютри ще включи спирачният двигател на 125 км височина от повърхноста, като спирачният импулс ще намали скороста от 20 хил км /ч до 1м/с за седем минути.
Този процес включва аеродинамично забавяне в марсианската атмосфера , след което използване на гигантски спирачен парашут, който ще бъде отворен на свръхзвукова скорост , а след това включване на уникалната система от двигатели за меко кацане.
На самият заключителен етап на височина около 20 метра , трябва да стане отделяне на платформата за кацане от спускаемият апарат , и ще се спусне на повърхноста с помоща на въже по системата 'Скай Лифт".
Радиотелескопи на Земята ще следят за кацането на апарата, но на заключителните етапи те ще загубят сигнала , поради това , че кратера на Геил е един от най-дълбоките впадини на Марс. Неговите стръмни склонове , ще пречат на приемането на радиосигнали от борда на 'Curiosity' от земните антени, и поради това се планираше използването на орбиталният апарат 'Одисей'.
[CyberSecurity]прочетена[6233] коментари[5]
Виж Коментарите
Абонирай се
Links