[22-03-2024]
Експерт е заявил , че 'Съюз МС-25' по всяка вероятност няма да лети по свръхбързата схема
Пилотираният КК 'Съюз МС-25' , стартът на който е отложен а събота , по всяка вероятност ще лети към МКС по двуденонощната схема, а не по свръхбързата ( две обиколки , около 4 часа ) , както се планираше по рано. Това е заавил в беседа за ТАСС историка на космонавтиката Александър Железняков.
"Нет , по свръхбързата едвали ще стане. Това все пак е дръга дата за старта. И ако се предполага свръхбързата схема наполет, всичко се избира и пресмята от балистиците. И стартът на 21 бе планиран именно за такава схема. Ако се отложат нещата за резервна дата, т.е. както сега -за 23 март , то тогава балистиката няма да позволи да се лети по бързата схема " е казал експерта.
Според Железняков , полетът на кораба към станцията може да бъде по дведенонощната схема .
На 21 март , на космодрума Байконур възникна автоматична отмяна на старта на РН 'Съюз-2.1а' , която трябваше да изведе на орбита пилотираният КК 'Съюз МС-25' с екипажа на 21 експедиция на посещение на МКС. Както по рано съобщи ген директорът на Роскосмос , отмяната е предизвикана от падане на напрежението в хиическия източник на ток. По негови думи , новата дата за старт ще бъде 23 март.
В историята на руската космонавтика такова не се е случвало - да има отмяна на пилотиран старт, при който екипажа е бил вече в кораба. в СССР такова е имало един път - през 1969- тогава бе отменен стартът на 'Съюз-4' , на борда на който бе космонавта Владимир Шаталов.