[23-11-2016]
Сондата 'Касини' ще успее да изучи пръстените на Сатурн до края на мисията през 2017
Междупланетната сонда 'Касини' , която продължава своят космически полет вече почти 20 години , в края на ноември ще започне изучаване на пръстените на Сатурн. Мисията ще завърши през септември 2017.
"В периода 30 ноември - 22 април 2017 , 'Касини' ще прави завъртъния над и под полюсите на Сатурн , "гмуркайки" се всеки седем дни ( общо 20 пъти ) в най-неизследвания район на външния край на основните пръстени " се казва в съобщението.
Предполага се , че 'Касини' ще се приближава до пръстените на Сатурн по-близко от колкото за последните 12 години работа в системата на Сатурн.
Както са съобщили от НАСА , в продължение на 2016година , специалиастите са променяли орбитата на междупланетната станция , за да се увеличи наклона по отношение на екватора и пръстените на планетата. Отбелязва се , че ако всички пресмятания са верни , то на 30 ноември , сондата 'ще получи гравитационно тласкане от най-големият спътник на Сатуирн - Титан и ще навлезе в първата фаза от драматичния край на своята мисия"
Учените очакват с помоща на сондата да успеят не само да изучат състава на пръстените , но и по добре да разгледат малките луни в тях , а също така може би да открият нови спътници вътре в пръстените .
Както е отбелязал главния научен сътрудник на мисията Линда Спайкер , два от инструментите на сондата ще направят събиране на частици и газ от пръстените на планетата.
Очаква се , първите снимки на пръстените , сондата да започне да изпраща още през декември. През март - април сондата ще премине покрай четвъртия пръстен - F, след което ще продължи изучаването на по масивните пръстени A и B
Преминаването в близост до пръстените на планетата ще стане завършек на космическото пътешествие на 'Касини', сондата бе изведена в космоса преди почти 20 години. Както отбелязват от НАСа , горивото на апарата привършва и през следващата година той ще завърши своята мисия.
Формалната подготовка за финала ще стане на 4 декември тази година, когато ще бъде включен двигателя на сондата за да се коректира орбитата. По пресмятания на учените , на 15 септември 2017 сондата ще навлезе в атмосферата на Сатурн и ще завърши своето съществуване. По този начин , учените се надяват да предпазят от парчетата от сондата луните на планетата , на които потенциално е възможно да има живот.