На спътник на Сатурн са открити странни червени ивици

Сондата Cassini е открила на спътника на Сатурн Тефия , червени ивици с дължина стотици километри . Учените засега нямат обяснение за произхода на тези ивици.

Mars
МКС
Луна
Меркурий
Спътници
Сатурн
Юпитер
[31-07-2015] На спътник на Сатурн са открити странни червени ивици
Сондата Cassini е открила на спътника на Сатурн Тефия , червени ивици с дължина стотици километри . Учените засега нямат обяснение за произхода на тези ивици.

На ледената луна Тефия , сондата на НАСА Cassini е зафиксирала уникални обекти , произхода на които досега остава неясен. Сондата Cassini езаснела дълги тесни ивици с червен цвят , които имат ширина няколко км и дължина стотици км по повърхноста на Тефия .
В момента , космическият апарат Cassini изучава Сатурн и неговите спътници. Прелитайки покрай Тетис , сондата е направила серия снимки през зелен , инфрачервен и ултравиолетов филтър. След което тези снимки са били обединени , за да се създаде изображение , подчертаващо тънките цветови различия , недостъпни за човешкото око.
На снимките добре се виждат , дълги ивици с червен цвят, произхода на които е неясен. Учените предполагат, че червеният отенък може да е резултат от изхвърляне на газове от недрата на Тефия , в резултат на което химическите вещества са паднали на леда и са променили цвета му . Също така има и версия , че това са разчувания на леда в ледената броня на Тефия .
Точно е известно , че тези червени ивици са млади в геологически план, тъй като пресичат няколко стари кратери. Точната възраст наивиците е трудно да се определи , ако имат малка дебелина, значи са се образували съвсем наскоро ( условно казано )
Следва да се отбележи , че следите от червените ивици се виждаха и на по старите снимки , но обработката на свежите снимки , направени от Cassini през април 2015 , е позволило да се видят детайлите по ясно. Подоби червени ивици са наблюдавани и в кратерите на други спътници на Сатурн - на Диона а също така на Европа, но всичките са с по малки размери.
През последните няколко години , северните ширини на Тефия са добре осветени , и учените са успели да разгледат много интересни обекти , които преди едва са били различими на снимките. Например , за първи път са получени ясни снимки на ударният кратер именуван Одисей , който е с диаметър 450км. Той е възникнал в резулат на падането на астероид и един от най-големите кратери на ледените луни на Сатурн.
[R&D.CNews]прочетена[5016] коментари[0]
Виж Коментарите
Абонирай се
Links