[31-03-2015]
Планетолози са обяснили тъмния цвят на Меркурий.
Планетолози от САЩ са обяснили тъмния цвят на Меркурий с високия процент минерали съдържащи въглерод на повърхноста. Резултатите от своите изследвания учените са публикувал в списание Nature Geoscience, а кратко съдържание може да се намери на сайта Science News.
Учените са изучавали проблема , защо Меркурий отразява светлината с 1/3 по малко от аналогична площ на Луната. По рано , специалистите са имали хипотеза , че това се дължи на голямо съдържание на желязо на повърхноста на Меркурий. Но желязото интензивно поглъща вълни в достатъчно тесен диапазон , а съдържанието на този метал на повърхноста се оценя на едва три процента.
В новото изследване учените са обясили ниското отразяване на светлината от Меркурий със високо съдържание на неговата повърхност на въглерод. Този елемент , както предполагат учените е попаднал на планетата от комети и астероиди , които в миналото интензивно са се сблъсквали с планетата. Така например на въглерода се пада около 18% от масата на една комета, а сблъсък на тези небесни тела с планетата са ставали 50 пъти по често от колкото с Луната.
Освен това, падането на комета е довеждало до образуването на устойчиви форми на въглерод ( графит и наноалмази ) и сажди , които независимо от високите температури ( поради близоста до Слънцето ) на повърхноста на планетата, са се съхранили добре.
Меркурий е най-близката до Слънцето планета, а също така най-малката и лека планета в нашата система. Меркурий е около 20 пъти по лека от Земята , а има плътност примерно като тази на Земята. Една година на Меркурий продължава 88 дни. Планетата няма спътниици и има силно разредена атмосфера , а по своите физически характеристики Меркурий прилича на Луната.